RDS-16S-74385-SMT-TR
Manufacturer:
CUI Devices
Part Number:
RDS-16S-74385-SMT-TR
Category:
DIP Switches
Description:
16 POSITION, SURFACE MOUNT, 5.08
In Stock:
685
Manufacturer :
CUI Devices
Category :
DIP Switches
Actuator Level :
Flush, Recessed
Actuator Type :
Rotary for Tool
Circuit :
Hexadecimal
Contact Finish :
Gold
Contact Material :
Copper Alloy
Current Rating (Amps) :
100mA
Features :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Height Above Board :
0.152" (3.85mm)
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
16
Operating Temperature :
-60°C ~ 125°C
Pitch :
0.100" (2.54mm), Full
Product Status :
Active
Termination Style :
Gull Wing
Voltage Rating :
42VDC