RDS5-10S-1011-RA-254-D-67
Manufacturer:
CUI Devices
Part Number:
RDS5-10S-1011-RA-254-D-67
Category:
DIP Switches
Description:
10 POSITION, THROUGH HOLE, 2.54
In Stock:
500
Manufacturer :
CUI Devices
Category :
DIP Switches
Actuator Level :
Flush, Recessed
Actuator Type :
Rotary for Tool
Circuit :
BCD
Contact Finish :
Gold
Contact Material :
Phosphor Bronze
Current Rating (Amps) :
150mA
Features :
Height Above Board :
0.394" (10.00mm)
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Number of Positions :
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Pitch :
0.100" (2.54mm), Full
Product Status :
Active
Termination Style :
PC Pin
Voltage Rating :
42VDC