RD10RA16CVAT
Part Number:
RD10RA16CVAT
Description:
SWITCH ROTARY DIP 16P 0.15A 50V
In Stock:
193
Actuator Level :
Flush, Recessed
Actuator Type :
Rotary for Tool
Circuit :
Hexadecimal Complement
Current Rating (Amps) :
150mA
Features :
Height Above Board :
0.394" (10.00mm)
Number of Positions :
16
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Pitch :
0.100" (2.54mm), Full
Voltage Rating :
50VDC