FR01FR10H-06XL-S
Manufacturer:
NKK Switches
Part Number:
FR01FR10H-06XL-S
Category:
DIP Switches
Description:
SWITCH ROTARY DIP BCD 100MA 5V
In Stock:
168
Manufacturer :
NKK Switches
Category :
DIP Switches
Actuator Level :
Flush, Recessed
Actuator Type :
Rotary for Tool
Circuit :
BCD
Contact Finish :
Gold
Contact Material :
Copper Alloy
Current Rating (Amps) :
100mA
Features :
Height Above Board :
0.394" (10.00mm)
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Number of Positions :
10
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Pitch :
0.100" (2.54mm), Full
Product Status :
Active
Termination Style :
PC Pin
Voltage Rating :
5VDC