DS04-254-1-05BK-SMT
Part Number:
DS04-254-1-05BK-SMT
Description:
DIP SWITCH, SPST, 2.54 PITCH, RA
Actuator Level :
Raised
Actuator Type :
Slide (Standard)
Current Rating (Amps) :
25mA
Features :
Height Above Board :
0.189" (4.80mm)
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
5
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Pitch :
0.100" (2.54mm), Full
Product Status :
Active
Termination Style :
Gull Wing
Voltage Rating :
24VDC