3SU11501HB203PH0
Part Number:
3SU11501HB203PH0
Category:
Emergency Stop (E-Stop) Switches
Description:
EMERG-STOP, TWIST RELEASE RED MH
Category :
Circuit :
DPST-NC
Current Rating (Amps) :
10A (AC/DC)
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 22.30mm Dia
Product Status :
Active
Reset Operation :
Twist
Switch Function :
On-Off
Termination Style :
Spring Terminal
Voltage Rating - AC :
500 V
Voltage Rating - DC :
500 V