HS5E-F4401-G-TK2408
Manufacturer:
IDEC
Part Number:
HS5E-F4401-G-TK2408
Category:
Interlock Switches
Description:
SWITCH INTERLOCKING
Manufacturer :
IDEC
Category :
Interlock Switches
Actuator Type :
Panel Disconnect
Approval Agency :
CE, cURus, TUV
Circuit :
3PST-NC + SPST-NC
Conduit Thread Size :
Current Rating (Amps) :
2.5A (AC/DC)
Features :
Status Indicator
Holding Force :
102kgf
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Must Operate :
Must Release :
Operating Temperature :
-25°C ~ 50°C
Product Status :
Obsolete
Termination Style :
Cable Leads
Type :
Solenoid Release
Voltage - Supply :
24VDC
Voltage Rating :
125VAC, 30VDC