XCSE731125
Manufacturer:
Schneider Electric
Part Number:
XCSE731125
Category:
Interlock Switches
Description:
SAFETY INTERLOCK 300VAC 5A T-XCS
Manufacturer :
Schneider Electric
Category :
Interlock Switches
Actuator Type :
Panel Disconnect
Approval Agency :
CSA, UL
Circuit :
3PST-2NC/1NO
Conduit Thread Size :
PG13.5
Current Rating (Amps) :
3A (AC), 550mA (DC)
Features :
Holding Force :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Must Operate :
Must Release :
Operating Temperature :
-25°C ~ 40°C
Product Status :
Active
Termination Style :
Cable Leads
Type :
Key Locking
Voltage - Supply :
Voltage Rating :
120VAC, 125VDC