ASD2K10N
Manufacturer:
IDEC
Part Number:
ASD2K10N
Category:
Keylock Switches
Description:
KEY SWITCH
Manufacturer :
IDEC
Category :
Keylock Switches
Actuator Type :
Flat Key
Angle of Throw :
Circuit :
SPST-NO
Contact Finish :
Contact Material :
Silver (Ag)
Contact Timing :
Not Specified
Current Rating (Amps) :
10A (AC), 8A (DC)
Features :
IP54
Key Removable Positions :
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
2
Operating Temperature :
-25°C ~ 50°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 30.50mm Dia
Product Status :
Obsolete
Switch Function :
Off-On
Termination Style :
Screw Terminal
Voltage Rating - AC :
110 V
Voltage Rating - DC :
24 V