SK12ADW01
Manufacturer:
NKK Switches
Part Number:
SK12ADW01
Category:
Keylock Switches
Description:
SWITCH KEYLOCK 2POS SPDT 3A 125V
Manufacturer :
NKK Switches
Category :
Keylock Switches
Actuator Type :
Flat Key
Angle of Throw :
90°
Circuit :
SPDT
Contact Finish :
Contact Material :
Silver (Ag)
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Current Rating (Amps) :
3A (AC)
Features :
Epoxy Sealed Terminals
Key Removable Positions :
All
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
2
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 12.00mm Dia
Product Status :
Active
Switch Function :
On-On
Termination Style :
Solder Lug
Voltage Rating - AC :
125 V