AM51611D63N-A
Part Number:
AM51611D63N-A
Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 16A 125V
Actuator Type :
Lever, Straight
Current Rating (Amps) :
16A (AC), 600mA (DC)
Differential Travel :
0.020" (0.5mm)
Operating Force :
320gf
Operating Position :
0.602" (15.3mm)
Operating Temperature :
-25°C ~ 105°C
Overtravel :
0.035" (0.9mm)
Pretravel :
0.063" (1.6mm)
Release Force :
60gf
Termination Style :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
125 V