AM51610D63N-A
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
AM51610D63N-A
Category:
Limit Switches
Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 16A 125V
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Limit Switches
Actuator Type :
Round (Pin Plunger)
Circuit :
SPDT
Current Rating (Amps) :
16A (AC), 600mA (DC)
Differential Travel :
0.016" (0.4mm)
Features :
Cadmium Free
Ingress Protection :
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Force :
300gf
Operating Position :
0.579" (14.7mm)
Operating Temperature :
-25°C ~ 105°C
Overtravel :
0.040" (1.0mm)
Pretravel :
0.055" (1.4mm)
Product Status :
Obsolete
Release Force :
75gf
Switch Function :
On-Mom
Termination Style :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
125 V