AM51153D43N-A
Part Number:
AM51153D43N-A
Description:
SWITCH SNAP ACT SPST-NC 11A 125V
Current Rating (Amps) :
11A (AC), 600mA (DC)
Differential Travel :
0.080" (2.0mm)
Operating Position :
0.602" (15.3mm)
Operating Temperature :
-25°C ~ 105°C
Overtravel :
0.087" (2.2mm)
Pretravel :
0.296" (7.5mm)
Termination Style :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
125 V