AM51153A43N-A
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
AM51153A43N-A
Category:
Limit Switches
Description:
SWITCH SNAP ACT SPST-NC 11A 125V
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Limit Switches
Actuator Type :
Lever, Straight
Circuit :
SPST-NC
Current Rating (Amps) :
11A (AC), 600mA (DC)
Differential Travel :
0.080" (2.0mm)
Features :
Cadmium Free
Ingress Protection :
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Force :
30gf
Operating Position :
0.602" (15.3mm)
Operating Temperature :
-25°C ~ 105°C
Overtravel :
0.087" (2.2mm)
Pretravel :
0.296" (7.5mm)
Product Status :
Obsolete
Release Force :
5.099gf
Switch Function :
On-Mom
Termination Style :
Solder, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
125 V