Z-15GW22S-B7-K
Manufacturer:
Omron Automation
Part Number:
Z-15GW22S-B7-K
Category:
Limit Switches
Description:
SWITCH SPDT 15A HINGE ROLLR LEVR
In Stock:
1
Manufacturer :
Omron Automation
Category :
Limit Switches
Actuator Type :
Lever, Roller
Circuit :
SPDT
Current Rating (Amps) :
15A (AC), 6A (DC)
Differential Travel :
Features :
Ingress Protection :
IP00
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Force :
Operating Position :
Operating Temperature :
-25°C ~ 80°C
Overtravel :
Pretravel :
Product Status :
Active
Release Force :
Switch Function :
On-Mom
Termination Style :
Screw Terminal
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
30 V