D3V-11G6K-1C25-K
Manufacturer:
Omron Electronic Components
Part Number:
D3V-11G6K-1C25-K
Category:
Limit Switches
Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 11A 250V
In Stock:
66
Manufacturer :
Omron Electronic Components
Category :
Limit Switches
Actuator Type :
Lever, Roller
Circuit :
SPDT
Current Rating (Amps) :
11A (AC), 6A (DC)
Differential Travel :
0.080" (2.0mm)
Features :
Ingress Protection :
IP40
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Force :
75gf
Operating Position :
0.815" (20.7mm)
Operating Temperature :
-25°C ~ 105°C
Overtravel :
0.079" (2.0mm)
Pretravel :
0.283" (7.2mm)
Product Status :
Active
Release Force :
10gf
Switch Function :
On-Mom
Termination Style :
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Voltage Rating - AC :
250 V
Voltage Rating - DC :
30 V