SAJ101XHL0N74SNOPTQ
Manufacturer:
TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
Part Number:
SAJ101XHL0N74SNOPTQ
Category:
Limit Switches
Description:
UMINSA SW HLEV 0.74N 0.1A/30VDC
In Stock:
695
Manufacturer :
Category :
Limit Switches
Actuator Type :
Lever, Straight
Circuit :
SPST-NO
Current Rating (Amps) :
100mA (DC)
Differential Travel :
0.020" (0.5mm)
Features :
Ingress Protection :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Force :
26gf
Operating Position :
0.335" (8.5mm)
Operating Temperature :
-25°C ~ 75°C
Overtravel :
0.022" (0.55mm)
Pretravel :
0.120" (3.0mm)
Product Status :
Active
Release Force :
2.000gf
Switch Function :
Off-Mom
Termination Style :
PC Pin
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
30 V