SAJ101XPP0N74SDTPTQ
Manufacturer:
TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
Part Number:
SAJ101XPP0N74SDTPTQ
Category:
Limit Switches
Description:
UMINSA SW PPLUN 0.74N 0.1A/30VDC
In Stock:
541
Manufacturer :
Category :
Limit Switches
Actuator Type :
Round (Pin Plunger)
Circuit :
SPDT
Current Rating (Amps) :
100mA (DC)
Differential Travel :
0.008" (0.2mm)
Features :
Ingress Protection :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Force :
76gf
Operating Position :
0.272" (6.9mm)
Operating Temperature :
-25°C ~ 75°C
Overtravel :
0.008" (0.2mm)
Pretravel :
0.020" (0.5mm)
Product Status :
Active
Release Force :
2.000gf
Switch Function :
On-Mom
Termination Style :
PC Pin
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
30 V