V15H16-CZ300A05-K
Manufacturer:
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Part Number:
V15H16-CZ300A05-K
Category:
Limit Switches
Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 16A 250V
Manufacturer :
Category :
Limit Switches
Actuator Type :
Lever, Roller
Circuit :
SPDT
Current Rating (Amps) :
16A (AC)
Differential Travel :
0.016" (0.4mm)
Features :
Ingress Protection :
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Force :
350gf
Operating Position :
0.812" (20.6mm)
Operating Temperature :
-25°C ~ 150°C
Overtravel :
0.030" (0.76mm)
Pretravel :
0.063" (1.6mm)
Product Status :
Obsolete
Release Force :
60gf
Switch Function :
On-Mom
Termination Style :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Voltage Rating - AC :
250 V