V15T16-EZ200
Manufacturer:
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Part Number:
V15T16-EZ200
Category:
Limit Switches
Description:
BASIC SWITCH V BASICS V15
Manufacturer :
Category :
Limit Switches
Actuator Type :
Round (Pin Plunger)
Circuit :
SPDT
Current Rating (Amps) :
16A (AC)
Differential Travel :
0.020" (0.5mm)
Features :
Ingress Protection :
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Force :
200gf
Operating Position :
0.579" (14.7mm)
Operating Temperature :
-25°C ~ 125°C
Overtravel :
0.030" (0.76mm)
Pretravel :
0.060" (1.5mm)
Product Status :
Active
Release Force :
50gf
Switch Function :
On-Mom
Termination Style :
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Voltage Rating - AC :
125 V