V15H16-CZ300A02-K
Manufacturer:
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Part Number:
V15H16-CZ300A02-K
Category:
Limit Switches
Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 16A 250V
In Stock:
186
Manufacturer :
Category :
Limit Switches
Actuator Type :
Lever, Straight
Circuit :
SPDT
Current Rating (Amps) :
16A (AC)
Differential Travel :
0.047" (1.2mm)
Features :
Ingress Protection :
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Force :
180gf
Operating Position :
0.602" (15.3mm)
Operating Temperature :
-25°C ~ 150°C
Overtravel :
0.051" (1.3mm)
Pretravel :
0.125" (3.2mm)
Product Status :
Active
Release Force :
30gf
Switch Function :
On-Mom
Termination Style :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Voltage Rating - AC :
250 V