V15T16-CZ300A03-K
Manufacturer:
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Part Number:
V15T16-CZ300A03-K
Category:
Limit Switches
Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 16A 250V
In Stock:
922
Manufacturer :
Category :
Limit Switches
Actuator Type :
Lever, Straight
Circuit :
SPDT
Current Rating (Amps) :
16A (AC)
Differential Travel :
0.094" (2.4mm)
Features :
Ingress Protection :
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Force :
90gf
Operating Position :
0.602" (15.3mm)
Operating Temperature :
-25°C ~ 125°C
Overtravel :
0.102" (2.6mm)
Pretravel :
0.252" (6.4mm)
Product Status :
Active
Release Force :
15gf
Switch Function :
On-Mom
Termination Style :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Voltage Rating - AC :
250 V