SW GP501/10-15 AT
Manufacturer:
Standex Electronics
Part Number:
SW GP501/10-15 AT
Category:
Magnetic, Reed Switches
Description:
SWITCH REED SPST-NO 500MA 200V
Manufacturer :
Standex Electronics
Category :
Magnetic, Reed Switches
Capacitance :
0.3 pF
Circuit :
SPST-NO
Current - Carry :
1A (AC/DC)
Current - Switching :
500mA (AC/DC)
Height Above Board :
Length - Overall :
2.126" (54.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operate Range :
7 ~ 30AT
Operate Time :
0.5 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Power - Rated :
10W
Product Status :
Active
Release Range :
4 ~ 9AT
Release Time :
0.1 ms
Size - Body :
0.091" Dia x 0.500" L (2.30mm x 12.70mm)
Termination Style :
Axial
Type :
Glass Body Reed
Voltage - Switching AC :
200 V
Voltage - Switching DC :
200 V