SW GP560/10-15 AT
Manufacturer:
Standex Electronics
Part Number:
SW GP560/10-15 AT
Category:
Magnetic, Reed Switches
Description:
SWITCH REED SPST-NO 1A 125V
Manufacturer :
Standex Electronics
Category :
Magnetic, Reed Switches
Capacitance :
0.2 pF
Circuit :
SPST-NO
Current - Carry :
1.5A (AC/DC)
Current - Switching :
1A (AC/DC)
Height Above Board :
Length - Overall :
2.126" (54.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operate Range :
10 ~ 50AT
Operate Time :
0.6 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Power - Rated :
10VA
Product Status :
Active
Release Range :
6 ~ 21AT
Release Time :
0.1 ms
Size - Body :
0.091" Dia x 0.559" L (2.30mm x 14.20mm)
Termination Style :
Axial
Type :
Glass Body Reed
Voltage - Switching AC :
125 V
Voltage - Switching DC :
100 V