SLA1A12VG-4M9
Manufacturer:
CW Industries
Part Number:
SLA1A12VG-4M9
Category:
Pushbutton Switches
Description:
SWITCH PB SPST-NO 10A 250VAC
Manufacturer :
CW Industries
Category :
Pushbutton Switches
Actuator Marking :
Actuator Type :
Square, Button
Circuit :
SPST-NO
Color - Actuator/Cap :
Green
Current Rating (Amps) :
10A (AC/DC)
Features :
Illumination Type, Color :
LED, Green
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VDC
Ingress Protection :
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Operating Temperature :
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 27.94mm x 22.35mm
Product Status :
Active
Switch Function :
Off-On
Termination Style :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Type :
Standard, Illuminated
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
14 V