MPI001/28/WH/24
Manufacturer:
Bulgin
Part Number:
MPI001/28/WH/24
Category:
Pushbutton Switches
Description:
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V
Manufacturer :
Bulgin
Category :
Pushbutton Switches
Actuator Marking :
No Marking
Actuator Type :
Round, Button, Flush
Circuit :
SPST-NO
Color - Actuator/Cap :
Silver
Current Rating (Amps) :
50mA (DC)
Features :
Stainless Steel
Illumination Type, Color :
LED, White
Illumination Voltage (Nominal) :
24 VDC
Ingress Protection :
IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Mounting Type :
Panel Mount, Front
Operating Temperature :
-30°C ~ 70°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 19.20mm Dia
Product Status :
Active
Switch Function :
Off-Mom
Termination Style :
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Type :
Anti-Vandal, Illuminated
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
24 V