A22R-FY-10M
Part Number:
A22R-FY-10M
Category:
Pushbutton Switches
Description:
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 120V
Category :
Pushbutton Switches
Actuator Marking :
No Marking
Actuator Type :
Round, Button, Flush
Circuit :
SPST-NO
Color - Actuator/Cap :
Yellow
Current Rating (Amps) :
10A (AC)
Features :
Illumination Type, Color :
Illumination Voltage (Nominal) :
Ingress Protection :
IP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
Mounting Type :
Panel Mount, Front
Operating Temperature :
-20°C ~ 60°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 22.30mm Dia
Switch Function :
Off-Mom
Termination Style :
Screw Terminal
Type :
Standard
Voltage Rating - AC :
120 V