A16L-JWM-T1-2
Part Number:
A16L-JWM-T1-2
Description:
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V
Circuit :
DPDT
Color - Actuator/Cap :
White
Current Rating (Amps) :
5A (AC)
Features :
Voltage Reduction Lighting
Illumination Type, Color :
LED, White
Illumination Voltage (Nominal) :
110 VAC
Operating Temperature :
-10°C ~ 55°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 16.00mm Dia
Product Status :
Obsolete
Switch Function :
On-Mom
Termination Style :
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Voltage Rating - AC :
125 V