CLS-PC11A125S00R
Manufacturer:
Lumex, Inc.
Part Number:
CLS-PC11A125S00R
Category:
Pushbutton Switches
Description:
SWITCH PUSH SPST-NO 3A 125V
Manufacturer :
Lumex, Inc.
Category :
Pushbutton Switches
Actuator Marking :
No Marking
Actuator Type :
Round, Button
Circuit :
SPST-NO
Color - Actuator/Cap :
Red
Current Rating (Amps) :
3A (AC)
Features :
Illumination Type, Color :
LED, Red
Illumination Voltage (Nominal) :
Ingress Protection :
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Operating Temperature :
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 16.00mm Dia
Product Status :
Obsolete
Switch Function :
Off-Mom
Termination Style :
Solder Lug
Type :
Standard, Illuminated
Voltage Rating - AC :
125 V