A22L-HW-24A-02M
Manufacturer:
Omron Automation
Part Number:
A22L-HW-24A-02M
Category:
Pushbutton Switches
Description:
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V
Manufacturer :
Omron Automation
Category :
Pushbutton Switches
Actuator Marking :
No Marking
Actuator Type :
Round, Button, Half Guard
Circuit :
DPST-NC
Color - Actuator/Cap :
White
Current Rating (Amps) :
10A (AC/DC)
Features :
Illumination Type, Color :
LED, White
Illumination Voltage (Nominal) :
24 VAC/DC
Ingress Protection :
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Mounting Type :
Panel Mount, Front
Operating Temperature :
-20°C ~ 55°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 22.30mm Dia
Product Status :
Obsolete
Switch Function :
On-Mom
Termination Style :
Screw Terminal
Type :
Standard, Illuminated
Voltage Rating - AC :
110 V
Voltage Rating - DC :
24 V