A22L-HW-12A-11A
Part Number:
A22L-HW-12A-11A
Description:
SWITCH PUSH DPST 10A 110V
Actuator Type :
Round, Button, Half Guard
Circuit :
DPST-NO/NC
Color - Actuator/Cap :
White
Current Rating (Amps) :
10A (AC/DC)
Features :
Illumination Type, Color :
LED, White
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VAC/DC
Ingress Protection :
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Operating Temperature :
-20°C ~ 55°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 22.30mm Dia
Switch Function :
On-Off, Off-On
Type :
Standard, Illuminated
Voltage Rating - AC :
110 V
Voltage Rating - DC :
24 V