A16L-AWA-24-1
Part Number:
A16L-AWA-24-1
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Circuit :
SPDT
Color - Actuator/Cap :
White
Current Rating (Amps) :
5A (AC)
Features :
Illumination Type, Color :
Incandescent, White
Illumination Voltage (Nominal) :
24 VAC/DC
Operating Temperature :
-10°C ~ 55°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 16.00mm Dia
Termination Style :
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Voltage Rating - AC :
125 V