A16L-AGM-5-1
Manufacturer:
Omron Automation
Part Number:
A16L-AGM-5-1
Category:
Pushbutton Switches
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Manufacturer :
Omron Automation
Category :
Pushbutton Switches
Actuator Marking :
No Marking
Actuator Type :
Square, Button
Circuit :
SPDT
Color - Actuator/Cap :
Green
Current Rating (Amps) :
5A (AC)
Features :
Illumination Type, Color :
Incandescent, Green
Illumination Voltage (Nominal) :
5 VAC/DC
Ingress Protection :
IP40
Mounting Type :
Panel Mount, Front
Operating Temperature :
-10°C ~ 55°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 16.00mm Dia
Product Status :
Obsolete
Switch Function :
On-Mom
Termination Style :
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Type :
Standard, Illuminated
Voltage Rating - AC :
125 V