D16OAR11AREDTRFLATLENS
Part Number:
D16OAR11AREDTRFLATLENS
Description:
SWITCH PB SPDT 8A 125V
Actuator Type :
Round, Button
Color - Actuator/Cap :
Red
Current Rating (Amps) :
8A (AC), 6A (DC)
Features :
Illumination Type, Color :
Incandescent, Red
Illumination Voltage (Nominal) :
6 VAC/DC
Operating Temperature :
-20°C ~ 55°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 16.00mm Dia
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
24 V