YB16SKW01-5D-AB
Part Number:
YB16SKW01-5D-AB
Description:
SWITCH PB INCAND LED
Color - Actuator/Cap :
Black (White Window)
Current Rating (Amps) :
3A (AC/DC)
Features :
Illumination Type, Color :
LED, Amber
Illumination Voltage (Nominal) :
2 VDC
Operating Temperature :
-25°C ~ 50°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 16.00mm Dia
Termination Style :
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
30 V