YB215CWSKW01-5F12-HB-002
Part Number:
YB215CWSKW01-5F12-HB-002
Description:
STD SIZE PUSHBUTTON/ILLUMINATED/
Actuator Marking :
No Marking
Actuator Type :
Square, Button, Flush
Color - Actuator/Cap :
Unbrushed Chrome, White
Current Rating (Amps) :
3A (AC/DC)
Features :
Tactile Feedback
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VDC
Operating Temperature :
-25°C ~ 50°C
Panel Cutout Dimensions :
Square - 21.00mm x 21.00mm
Product Status :
Obsolete
Termination Style :
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
30 V