SCB16S15B-5FA
Part Number:
SCB16S15B-5FA
Description:
STD SIZE PUSHBUTTON/SNAP ACTION
Actuator Type :
Rectangular, Button
Circuit :
SPDT
Color - Actuator/Cap :
Green
Current Rating (Amps) :
15A (AC)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 12.50mm Dia
Termination Style :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Voltage Rating - AC :
125 V