SCB15S15B-4CB
Manufacturer:
NKK Switches
Part Number:
SCB15S15B-4CB
Category:
Pushbutton Switches
Description:
STD SIZE PUSHBUTTON/SNAP ACTION
Manufacturer :
NKK Switches
Category :
Pushbutton Switches
Actuator Marking :
No Marking
Actuator Type :
Round, Button
Circuit :
SPDT
Color - Actuator/Cap :
Red
Current Rating (Amps) :
15A (AC)
Features :
With Shroud
Illumination Type, Color :
Illumination Voltage (Nominal) :
Ingress Protection :
Mounting Type :
Panel Mount, Rear
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 12.50mm Dia
Product Status :
Obsolete
Switch Function :
On-Mom
Termination Style :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Type :
Standard
Voltage Rating - AC :
125 V