LB16CKG01-12-JB
Part Number:
LB16CKG01-12-JB
Description:
STD SIZE PUSHBUTTON/ILLUMINATED/
Color - Actuator/Cap :
Clear (White Filter/Diffuser)
Current Rating (Amps) :
0.4VA (AC/DC)
Features :
Illumination Type, Color :
Incandescent, White
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VAC
Ingress Protection :
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Operating Temperature :
-25°C ~ 50°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 22.00mm Dia
Switch Function :
On-On
Termination Style :
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Voltage Rating - AC :
28 V
Voltage Rating - DC :
28 V