LB15CKW01-12-JB
Manufacturer:
NKK Switches
Part Number:
LB15CKW01-12-JB
Category:
Pushbutton Switches
Description:
STD SIZE PUSHBUTTON/ILLUMINATED/
Manufacturer :
NKK Switches
Category :
Pushbutton Switches
Actuator Marking :
No Marking
Actuator Type :
Round, Button
Circuit :
SPDT
Color - Actuator/Cap :
Clear (White Filter/Diffuser)
Current Rating (Amps) :
3A (AC/DC)
Features :
Illumination Type, Color :
Incandescent, White
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VAC
Ingress Protection :
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Operating Temperature :
-25°C ~ 50°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 22.00mm Dia
Product Status :
Obsolete
Switch Function :
On-Mom
Termination Style :
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Type :
Standard, Illuminated
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
30 V