KB26SKW01-28-JC
Part Number:
KB26SKW01-28-JC
Description:
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V
Color - Actuator/Cap :
Clear (Red Filter/Diffuser)
Current Rating (Amps) :
1A (AC/DC)
Features :
Illumination Type, Color :
Incandescent, Red
Illumination Voltage (Nominal) :
28 VAC
Operating Temperature :
-25°C ~ 50°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 12.30mm Dia
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
30 V