YB15RKG01-12-BB
Part Number:
YB15RKG01-12-BB
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V
Actuator Type :
Rectangular, Button
Color - Actuator/Cap :
White (White Filter/Diffuser)
Current Rating (Amps) :
0.4VA (AC/DC)
Features :
Tactile Feedback
Illumination Type, Color :
Incandescent, White
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VAC
Operating Temperature :
-25°C ~ 50°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 16.00mm Dia
Product Status :
Obsolete
Switch Function :
On-Mom
Termination Style :
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Type :
Standard, Illuminated
Voltage Rating - AC :
28 V
Voltage Rating - DC :
28 V