MB2061SS2W30
Manufacturer:
NKK Switches
Part Number:
MB2061SS2W30
Category:
Pushbutton Switches
Description:
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 6A 125V
Manufacturer :
NKK Switches
Category :
Pushbutton Switches
Actuator Marking :
No Marking
Actuator Type :
Plunger for Cap
Circuit :
DPDT
Color - Actuator/Cap :
Current Rating (Amps) :
6A (AC), 3A (DC)
Features :
Epoxy Sealed Terminals
Illumination Type, Color :
Illumination Voltage (Nominal) :
Ingress Protection :
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Operating Temperature :
-30°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions :
Product Status :
Obsolete
Switch Function :
On-Mom
Termination Style :
PC Pin
Type :
Standard
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
30 V