MB2011SS1W30-BC
Manufacturer:
NKK Switches
Part Number:
MB2011SS1W30-BC
Category:
Pushbutton Switches
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V
Manufacturer :
NKK Switches
Category :
Pushbutton Switches
Actuator Marking :
No Marking
Actuator Type :
Round, Button
Circuit :
SPDT
Color - Actuator/Cap :
Red
Current Rating (Amps) :
6A (AC), 3A (DC)
Features :
Epoxy Sealed Terminals
Illumination Type, Color :
Illumination Voltage (Nominal) :
Ingress Protection :
Mounting Type :
Panel Mount, Right Angle, Rear
Operating Temperature :
-30°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.50mm Dia
Product Status :
Obsolete
Switch Function :
On-Mom
Termination Style :
PC Pin
Type :
Standard
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
30 V