LB25SKG01-12-CJ
Manufacturer:
NKK Switches
Part Number:
LB25SKG01-12-CJ
Category:
Pushbutton Switches
Description:
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V
Manufacturer :
NKK Switches
Category :
Pushbutton Switches
Actuator Marking :
No Marking
Actuator Type :
Square, Button
Circuit :
DPDT
Color - Actuator/Cap :
Red
Current Rating (Amps) :
0.4VA (AC/DC)
Features :
Illumination Type, Color :
Incandescent, Red
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VAC
Ingress Protection :
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Operating Temperature :
-25°C ~ 50°C
Panel Cutout Dimensions :
Square - 16.20mm x 16.20mm
Product Status :
Obsolete
Switch Function :
On-Mom
Termination Style :
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Type :
Standard, Illuminated
Voltage Rating - AC :
28 V
Voltage Rating - DC :
28 V