LB16WKW01-28-JE
Part Number:
LB16WKW01-28-JE
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Color - Actuator/Cap :
Clear (Yellow Filter/Diffuser)
Current Rating (Amps) :
3A (AC/DC)
Features :
Illumination Type, Color :
Incandescent, Yellow
Illumination Voltage (Nominal) :
28 VAC/DC
Ingress Protection :
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Mounting Type :
Panel Mount, Front
Operating Temperature :
-25°C ~ 50°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 22.00mm Dia
Switch Function :
On-On
Termination Style :
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
30 V