LB15SKW01-28-FJ
Part Number:
LB15SKW01-28-FJ
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Color - Actuator/Cap :
Green
Current Rating (Amps) :
3A (AC/DC)
Illumination Voltage (Nominal) :
28 VAC/DC
Operating Temperature :
-25°C ~ 50°C
Panel Cutout Dimensions :
Square - 16.20mm x 16.20mm
Termination Style :
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
30 V