LB15RKW01-28-GJ
Part Number:
LB15RKW01-28-GJ
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Actuator Marking :
No Marking
Color - Actuator/Cap :
Blue
Current Rating (Amps) :
3A (AC/DC)
Features :
Illumination Type, Color :
Incandescent, Blue
Illumination Voltage (Nominal) :
28 VAC/DC
Operating Temperature :
-25°C ~ 50°C
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 22.40mm x 16.20mm
Product Status :
Obsolete
Termination Style :
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
30 V