KB26SKG01-12-EB
Part Number:
KB26SKG01-12-EB
Description:
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V
Color - Actuator/Cap :
Yellow (White Filter/Diffuser)
Current Rating (Amps) :
0.4VA (AC/DC)
Features :
Illumination Type, Color :
Incandescent, Yellow
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VAC
Operating Temperature :
-25°C ~ 50°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 12.30mm Dia
Switch Function :
On-On
Voltage Rating - AC :
28 V
Voltage Rating - DC :
28 V