YB25SKG01-12-GB
Part Number:
YB25SKG01-12-GB
Description:
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V
Actuator Type :
Square, Button
Circuit :
DPDT
Color - Actuator/Cap :
Blue (White Filter/Diffuser)
Current Rating (Amps) :
0.4VA (AC/DC)
Features :
Voltage Reduction Lighting
Illumination Type, Color :
Incandescent, Blue
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VAC
Operating Temperature :
-25°C ~ 50°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 16.00mm Dia
Product Status :
Obsolete
Switch Function :
On-Mom
Termination Style :
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Voltage Rating - AC :
28 V
Voltage Rating - DC :
28 V